Dimash se zapojil do projektu Oživené mýty starověké Číny

7. prosince 2023 byla v Číně zahájena druhá sezóna kulturně mediálního projektu Oživené mýty starověké Číny, který vytvořila společnost CGTN.

Projekt vychází z mýtů a legend zaznamenaných v čínských klasických a starověkých knihách, včetně Knihy hor a moří (Shan hai jing), Otázek k nebi (Tianwen) a knihy Mudrci z Huainanu (Huainan Tzu). Díky spojení klasických a moderních, východních a západních forem vizuálního umění byla úspěšně připravena řada multimediálních produktů, včetně dlouhých malebných svitků, vícejazyčných animací a interaktivních produktů rozšířené reality (AR), které diváky vtáhnou do mytologického světa starověké Číny.

K namluvení animovaných videí projektu byly přizvány hvězdy a celebrity. K nim patří také Dimash, který v rámci podpory mezikulturních výměn namluvil tři kazašské verze videí. Svým nenapodobitelným hlasem v nich vypráví legendy: Božský Šen-nung, Velký Jü uklidňuje potopu a Yu-Gong přenáší hory.

Čínské mýty očima Dimashe

V kratším rozhovoru se Dimash vyjádřil ke své účasti na tomto zajímavém projektu. Postupně reagoval na několik témat:

Dojmy z namluvení animovaného filmu Oživené mýty starověké Číny

Samozřejmě mám zvláštní pocity. Proč? Protože se jedná o skvělé dílo, které má důležitý význam pro širokou veřejnost. Nebylo tedy pro mě snadné to číst. Ale myslím si, že se to divákům bude líbit. Byla to velmi zajímavá práce. Hloubka čínské kultury je známa po celém světě. Znovu jsem se o tom přesvědčil. Mohu říci, že se mi ještě více rozšířily obzory. Mám toho ještě hodně k prohlédnutí a k přečtení, v budoucnu se budu snažit poznávat čínskou kulturu více a hlouběji.

Seznámení se s čínskou kulturou prostřednictvím projektu Oživené mýty starověké Číny

„Od doby, kdy Pangu stvořil svět a bohyně Nyuwa v něm stvořila lidi, se v Říši středu mnoho věcí změnilo“ – úryvek z „Mýtů“

Zároveň si myslím, že tento projekt potřebuje každý, doufám, že ano. Myslím, že uvědomělí a vzdělaní lidé by měli mít možnost seznámit se s kulturou jiných národů.

Obecně platí, že pokud se lidé chtějí vzájemně sblížit, aby plně pochopili světonázor určitého národa, bude nutné studovat jeho historii, literaturu a legendy. Je velmi dobré znát jak vlastní kulturu, tak kulturu jiných zemí.

Prolínání různých kultur

Všeobecně platí, že vše má svůj řád. Například spojení prvků několika kultur v jednom díle vyžaduje vysokou úroveň profesionality v hudební produkci. Při kombinování prvků kultur několika zemí byly momenty, kdy jsem si říkal, že by to nemuselo posluchače oslovit, nemuselo by to na ně zapůsobit. Ale když jsem o tom několikrát přemýšlel, našel jsem určitou formu zvuku, která se lidem zřejmě líbí. Například kromě tradičního používání hudebního nástroje je třeba jít i nad rámec tohoto konceptu a hledat formy v souladu s moderními požadavky. Naším hlavním úkolem je používat nástroje tak, aby se líbily lidem, mládeži, posluchačům 21. století.

Plány do budoucna

Nyní řeknu o plánech do budoucna a své profesi… V blízké době plánuji napsat nové písně, natočit nové videoklipy. Také se připravuji na své světové koncertní turné, na které se těší, nebudu říkat že všichni, ale mnoho mých posluchačů.

A co se týče dalších novinek, podělím se o ně později, až budu mít příležitost.

Video s rozhovorem

O třech mýtech, které Dimash namluvil, se dozvíte v dalším článku:

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12 − 1 =