Dimash Qudaibergen byl obdarován vědecky vytvořenou kopií nejstaršího kobyzu – symbolu hudebního dědictví turkického světa

Akademik Darchan Kydyrali předal Dimashi Qudaibergenovi vědecky vytvořenou kopii nejstaršího kobyzu. Unikátní nález byl objeven během archeologické expedice v roce 2014. Předpokládá se, že kobyz patřil hudebníkům z VI. – VII. století.

Expedici vedl Darchan Kydyrali, který byl v té době prezidentem Mezinárodní turkické akademie. Archeologické vykopávky v roce 2014 vedly k úžasnému objevu – nejstarší kobyz byl nalezen na hoře Altaj v oblasti dnešního Bereli na náhorní plošině Karakaba. Tato oblast, charakteristická pro období mezi 2. a 7. stoletím, se stala klíčovým zdrojem poznání dědictví, které zanechali naši předkové.

Jedna z vědecky vytvořených kopií kobyzu byla předána Dimashi Kudaibergenovi, zatímco druhá kopie bude uložena v muzeu, aby se zachovala pro budoucí generace.

„Kobyz, který byl nalezen během expedice, je nejstarší ze všech dosud objevených. Je to národní nástroj nejen Kazachů, ale všech kočovných národů. Vzhledem k tomu všemu považujeme tento kobyz za dědictví předků a rozhodli jsme se ho darovat Dimashovi, aby starobylý nástroj chránil jeho tvůrčí cestu,“ podělil se o své dojmy Darchan Kydyrali.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × 1 =