Jsi do nebes má brána (When I’ve Got You/Když tě mám)

Dne 26. února proběhla v paláci historicky významné osmanské dynastie Feriye na evropském pobřeží Bosporu v Istanbulu tisková konference. Novináři, kteří přiletěli z Evropy a Kazachstánu, stejně jako zástupci místního tisku a televize se dozvěděli spoustu zajímavostí o umělcově sólovém koncertu, který se bude konat 24. května, v den Dimashových 30. narozenin.

Pro Dears byl tento den také významný tím, že zde byla uvedena vytoužená premiéra videoklipu nové písně. Písni When I’ve Got You (Když tě mám) předcházela vzrušující kampaň, která naznačila, že se bude jednat o zcela nečekané téma a Dimash zde vystoupí v roli upíra. Na tiskovou konferenci přijeli kromě novinářů i členové Dimashových fanklubů nejen z Turecka, ale i z Anglie, Německa, Švýcarska, Rakouska, Itálie, Bulharska a dokonce Austrálie. Umělcův turecký fanklub prokázal mimořádnou kreativitu – fanoušci přišli v černých pláštích a krajkových maskách, a tak vytvořili v sále úžasnou upíří atmosféru.

@briella.start

A byla to opravdu bomba – klip vyvolal desítky tisíc nadšených komentářů od laiků i hodnocení od odborníků. „Dali si hodně záležet, aby všechny ohromili. Dokonale zformovali outfit, make-up, účes – padám do kolen! Moc mu to seklo a tomu všemu nasadil korunu svým hlasem a tím, jak zahrál hlavní postavu! Tenhle styl mu sluší jak ulitý …. zatím nejlepší MV co vydal!“ píše jeden z komentářů. „Já mu děsně přeju ten nový zvuk, vášnivost v hlase a ten chraplák… Gospelové tóny na začátku písně, bubny i sólo elektrické kytary. A klavír, samozřejmě, na který „hraje“ Didracula! Ženský sbor v pozadí… Mám pocit, že je tam slyšet i blues, rock a R and B… muzikantsky moc dobře namíchaný koktejl.“ (pozn. na klavír ve skutečnosti hrál Dmytry Gordon).

@midasjilau

Mezi komentáři se našlo i několik kritických, kterým se nelíbilo upírské téma, považovali je za laciné, či dokonce bulvární, s čímž určitě nelze souhlasit. Vždyť tolik úžasných operních nebo literárních děl využilo strašidelné či pohádkové náměty, podobný námět mělo i video Thriller od Michaela Jacksona. Možná právě na tyto komentáře reagoval na svém IG Dimash uvedením Mozartových slov: „Hudba, která ztvárňuje i něco strašného, by neměla urazit sluch, ale vyvolat potěšení, to znamená zůstat pořád hudbou.“ A hudba této písně je tak lahodná a šťavnatá jako exotické ovoce plné vitamínů a způsobuje posluchači opravdové potěšení. Proč skladba působí tak silně, odhaluje další komentář: „Dimashi Qudaibergene, každá skladba, kterou hrajete, je perfektní. Odhalil jsem vaše tajemství. Používáte techniku, kterou používám já, když píšu básně. Všechna vaše mistrovská díla nejsou založena na dokonalosti vašeho hlasu nebo jazyka. Vycházejí přímo z vašeho srdce a z vaší představivosti.“

Mohlo by se zdát, že v příběhu klipu Dimash není skutečným upírem – jednoduchá zápletka písně spočívá v tom, že Dimash vystupuje v roli upíra jen ve snu. Ve snu mladé novinářky, která usne v taxíku, když jede dělat rozhovor se slavnou osobností, jejíž soukromý život zůstává veřejnosti skryt. Někteří znalci Dimashovy tvorby však tento příběh tak jednoduše nevidí, vysvětlují jej různými způsoby. Ale o tom jinde.

@lenkadq

Zápletku příběhu si vymyslel sám Dimash (s režisérem klipu Galymem Assylovem), Dimash také složil hudbu. Slova napsala Candice Kelly, spoluautorem textu a aranžérem byl Dmytro Gordon. Na výrobě klipu se podílelo až 70 lidí, ale jistě musel být dopředu promyšlen do největších detailů. Dmytro Gordon o jeho přípravě řekl: „Spolupráce probíhala ve studiu v Los Angeles několik měsíců. Každé setkání probíhalo ve velmi příjemné a přátelské atmosféře. Mezi prací jsme poslouchali svou oblíbenou hudbu, sdíleli své dojmy z umělců a skladatelů, kteří nás inspirovali, a povídali si o umění. Proces byl tak vzrušující, že 6-8 hodin mi připadalo jako dvě.“ Dmytro Gordon a Candice Kelly jsou také zodpovědní za text písně „Smoke“, která poprvé zazněla, stejně jako When I´ve got you, na koncertě v Honk Kongu 23. 12. 2023.

@sarkagrunova323

Candice Kelly je zpěvačka a skladatelka z Los Angeles. Dmytro Gordon je skladatel, aranžér a producent vizuálních médií a koncertní hudby. Jeho tvorba se vyznačuje rovnováhou tradičních a inovativních hudebních prvků, stejně jako širokou škálou stylů a žánrů. Gordonova hudba se objevila v různých filmech, v ukrajinské televizi a rozhlase. Dmytro se narodil v Praze a vyrostl v Kyjevě. Žije v Los Angeles v Kalifornii a spolupracuje s renomovaným skladatelem, producentem a vícenásobným nositelem ceny Grammy Walterem Afanasieffem. V roce 2021 byl Dmytro uveden do Národního sdružení skladatelů Ukrajiny. Dmytro Gordon a Candice Kelly ještě spolu s Anthony Pepim spolupracují na hudebním projektu s názvem Only Saints.

Tvůrci podávají oficiální vysvětlení zápletky příběhu v článku v Dimash News. Přesto ty, kteří nesčíslněkrát procházejí každé políčko nového videa, napadají různé otázky, jako například: “Co symbolizují některé věci? Předpokládám, že Di a spol. to neukazují náhodou. Proč třes upírek u stolu? Proč bohyně Káli? Co znamená ten rám, ve kterém se Di i dívka objevuje? Proč zlatá maska? Proč má Di modré oči a jak to navazuje na masku? Proč se objevil závěrečný děs s upířími zuby?“ Protože jsem neslyšela žádné vysvětlení těchto detailů od jejich tvůrců, na jednoznačné soudy, co nám měla píseň říci, či jaké poselství do ní Dimash vložil, si netroufám. Myslím si, že jako každé dobré umělecké dílo i toto video musí zůstat opředeno tajemstvím a musí vyvolávat touhu po hledání skrytých obsahů.

@Sufarroni

Když tuto skladbu poslouchám, prožívám nefalšované potěšení z dobré hudby, přechody jeho hlasu z hloubky do výšky ve mně vyvolávají jako vždy téměř stav extáze. Líbí se mi i nové experimenty s hlasem, které jsme dosud moc neslyšeli. Raduji se více z hudby než z obrazu, i když i ten považuji za důležitý. A nakonec, proč to nepřiznat, i já jsem v písni objevila jedno poselství. Tak, jak je mají dobrá umělecká díla vydávat.

@lenkadq

Mě se při sledování videa i čtení textu neustále objevuje motiv „brány“. Hned na začátku mladá, světlovlasá žena, novinářka stojí před bránou honosného domu. Co jí za tou branou čeká? Muž, který je za dveřmi si tak pečlivě hájí soukromí, že přímo vybízí ostatní k vymýšlení různých příběhů. Fantazie může pracovat naplno. A může si představovat, že muž na branou je slavný zpěvák, někdo jako Michael Jackson! I o něm si novináři vymysleli takové příběhy, které jej dokázaly zničit. Když krásná žena projde branou, den se změní v noc, světlo ve stín, reálné ve fantastické, z uhlazených jsou rozcuchané vlasy, z klidu je šílenství. I náš hlavní hrdina mluví v textu písně o branách, i když v rovině abstraktní. Chce uniknout, uniká od nesvobody ke svobodě. Na „své straně“ se cítí sám a navrátit se může jen s pomocí milované. Když se vrátí domů – muž z mužského světa teprve začne žít. Jeho žena je totiž do nebes brána! Průchody z jednoho do druhého světa, ze světa zla do světa dobra jsou ty svítící rámy…

Brána je symbolem. Když budhisté prochází branou, vždy se zastaví, aby se stali vědomými. Brány znázorňují cesty k osvícení – cestu poznání, cestu lásky a soucitu, cestu disciplíny a cestu síly a vůle. Odpověď na otázku, jakou roli v našem životě hrají brány, najdeme v knize Malý mnich a jeho začátky od Harryho E. Farry. Začíná ve chvíli, když malý mnich přichází poprvé před branku klášterní zahrady, aby vstoupil do kláštera a branka vydá vrzavý zvuk.

@monicayamina

Myšlenky malého mnicha se na chvíli odklonily od Boha a zaměřil se na obraz zahradní branky a všech bran, vedoucích k životu. „Každá skutečně významná událost začíná tím, že musíme projít těsnou branou“, napadlo ho. Brána vyžaduje rozhodnutí. Všechny zásadní události lidského života začínají těsnou branou. Do života vstupujeme branou ženského lůna, Také do školy vcházíme těsnou branou. Brána do kostela připomíná všem kolemjdoucím

těsnou nebeskou bránu. Hřbitov, který nás všechny čeká konci cesty lemuje vysoká zeď a železná brána. Za těsnou branou se schovávají všechna tajemství. Vzpomněl si na Ježíšova slova… „Vejděte těsnou branou, neboť prostorná je brána a široká cesta, která vede k záhubě. A mnoho je těch, kdo tamtudy vcházejí. Těsná je brána a úzká cesta, která vede k životu, a málo je těch, kdo ji najdou.“

Možná i poutník Dimash je na své cestě právě teď před nějakou branou, teď už to není most z provazů v mlze, jako kdysi…. Brzy dosáhne 30 let a my všichni mu usilovně přejeme celosvětový úspěch, Grammy a splnění všech profesionálních a životních snů. Píseň When I´ve got you láme rekordy v počtu sledování i komentářů, první březnový víkend se Dimash stal nejsledovanějším Asiatem a předběhl tak i všechny členy BTS. Brána ke skutečnému úspěchu je těsná a cesta je úzká, ale přeje těm několika málo, kteří o tom vědí, a tak se na to připraví.

@midasjilau

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 − 5 =