Professor Georgievsky analyzuje When I´ve got you

Na YT lze nalézt nesčetné reakce a hodnocení Dimashovy tvorby. Po uvedení nové písně takzvaní „reaktoři“ reagují prakticky okamžitě více či méně kvalitním hodnocením. Mezi ta kvalitnější hodnocení patří určitě rozbory profesora Georgievského.

Sergej Nikolaevič Georgievsky o sobě píše na kreativní platformě boosty.to (odkaz pod jeho videem): Jsem certifikovaný specialista v oboru sbormistrovství, lektor solfeggia, ředitel a dirigent mužského sboru Kitež. Narodil jsem se v rodině profesionálních hudebníků. Můj otec byl zakladatelem a dlouholetým regentem (dirigentem) sboru katedrály Krista Spasitele v Moskvě. Pokračuji v hudební dynastii své rodiny a snažím se popularizovat dědictví ruské sborové školy v její moskevské tradici.

Jeho analýza písně When I´ve got you (Když tě mám) na YT nás zaujala natolik, že jsme se rozhodli ji přeložit a zprostředkovat tak pokud možno co nejsrozumitelněji její obsah českým čtenářům.

Vážení přátelé a návštěvníci mého kanálu, jsem rád, že vás mohu přivítat na mém autorském hudebně-analytickém kanálu, kde se učíme hudbu nejen poslouchat, ale také jí rozumět. Nedávno, před pár dny, Dimash vydal své video „When I’ve Got You“. Tento klip už vyvolal na internetu spoustu povyku, ale myslím si, že mnoho fragmentů, mnoho částí tohoto klipu, který lze vnímat jako hlavolam, zůstal běžnému divákovi skryt. Chci vás pozvat nejen k poslechu této hudby a sledování tohoto videa, ale zkusíme pochopit a odpovědět na pár otázek.

Identifikoval jsem pouze šest z nich, ale toto je šest docela důležitých problémů.

1. Kde bylo video natočeno?
2. O čem je tento klip?
3. Jaké obrázky a archetypy jsou začleněny a použity ve videu?
4. Jaké styly jsou slyšet v tomto videu?
5. Vokální rysy Dimashova vystoupení.
6. Pro jaké publikum je tento klip určen?

Co nám chtěl Dimash tímto klipem sdělit nebo oznámit? Co je to za skrytou zprávu, kterou, opakuji znovu, se mi zdálo, že v tomto klipu vysílá Dimash?

Takže na tmavé noční obloze vidíte nápis „SMALL“. Krásná blondýnka, velmi krásná žena, která otevřela deštník stejné barvy jako nápis, nyní nasedne do Rolls-Royce, který vypadá jako retro auto. Bude sedět uvnitř. Je tam cítit intriky, vidíme kroky. Žena se blíží k autu. Už teď jste zvědaví, co se stane dál. Vše, co jsme viděli, nám pomáhá, alespoň podle náznaků, poskládat malý obrázek o tom, kde se toto video natáčelo, protože už máme několik tipů. „SMALL“ je nákupní centrum v Kazachstánu. A v tomto případě se pravděpodobně nemýlím, když vám ukážu obrázek stejného supermarketu, který se nachází ve městě Almaty za denního světla. Myslím, že podobnosti snadno uvidíte. Tato blondýnka také není jen tak nějaká blondýna, ale je to Polina Guzieva, mistryně Kazachstánu v atletice, vítězka titulu „Miss Eurasia International“. Podílela se na natáčení nového videoklipu a nyní se již osvědčila jako herečka. Žije v Kazachstánu.

Takže už tu máme odpověď na hádanku, video bylo s největší pravděpodobností natočeno v Kazachstánu.

Duet, který teď slyšíte, pokud se mi podařilo vyhrabat, je původní gramofonová nahrávka z roku 1915. Jedná se o duet květin z opery „Lakme“. „Lakme“ je francouzská výslovnost sanskrtského slova „Lakshmi“ a znalost sanskrtu dnes budeme potřebovat o něco později.

Opět má deštník, připomíná barvu krve, jako nápisy a titulky.

Nyní něco málo k další hádance, doslova dva malé střípky, které dokončí naše vyšetřování toho, kde byla natočena. Protože ta zajímavá postava, kterou jste viděli je ve skutečnosti učitel tance z Kuby. Jmenuje se Manuel De Jesus Sanchez Sotolongo a vyučuje tanec ve městě Almaty.

Toto nádherné luxusní sídlo, které jste viděli, to je celý zámek, je uzavřená luxusní rezidence s názvem „L`Residence“. A nachází se ve velmi malebné oblasti Almaty.

A tam můžete vidět i fragmenty, které vám zprostředkuji fotografiemi, zvnitřku i zvenku a pochopíte, že to je přesně to místo. Navíc je zde nejen charakteristická architektura, která je dnes skryta díky tomu, že se natáčí v noci. A v noci se natáčí nejen proto, aby vyvolala pocit, že se tam děje cosi nekalého. Také proto, aby skryla před námi diváky to, že je moderní, nejde o gotický hrad. Někdo ale tvrdí, že se jedná o gotický hrad.

A nyní uvidíme, jak jedna z hlavních postav do tohoto „hradu“ vstoupí. Vstoupí do atmosféry tohoto hradu, kterou bude z velké části tvořit a produkovat Dimash.

Rytířská zbroj. A pak se poprvé objeví a zase zmizí Dimash. Množství podivných věcí se zvětšuje. Právě jsme dokončili odpověď na otázku o tom, kde se to natáčelo. Bylo to natočeno v Kazachstánu. Proč je toto důležité? Klip běží 7 minut 49 sekund. To je na video hodně. A náklady na video, pokud by se natáčelo ve Spojených státech amerických nebo v západní Evropě, by exponenciálně vzrostly. Proto, aby se ušetřilo, bylo natočeno v Dimashově domovině, kde byly všechny hlavní postavy tohoto videa. To velmi dobře ušetřilo rozpočet a umožnilo vytvořit poměrně masivní panel, o kterém nyní uvažujeme.

Před vámi se mihla maska ​​a byl na ní nějaký vzor. Myslím, že první, nyní další, nápadná souvislost je již s filmy… Mnozí z vás se pravděpodobně dozvěděli, že jde o film „Království nebeské“, ke kterému tato maska ​​krále Balduina IV.

Byl to král Jeruzaléma. Ve skutečnosti masku nikdy nenosil. A ten malý ornament na látce, který vidíte, je symbolem Francie, protože král Balduin IV. měl francouzské kořeny. A také rytířské brnění, které jste viděli, nás vrací trochu do doby templářů. Hlavní hrdinka je oblečená v oblečení do kanceláře – stejně jako ve filmu „Dracula“ od Brama Stokera, mladý muž, který dorazil, také sloužil jako úředník a byl také oblečen do oficiálních šatů. A Dimash, který se teď blýskl a zmizel, ukazuje, že není úplně člověkem. Malý závan z pekla.

Toulám se sám
Cesta jde dolů na jih k řece
Pár dnů být nehledán
Svobodný chtěl bych být přece
Řetězy spoutaný jsem snad
Já nemůžu se dát
Tentokrát budu se rvát
Bojovat napořád

Několik malých komentářů. Pravděpodobně jste viděli, že Dimash ve skutečnosti nemá nehty, ale drápy. Dimash začne zpívat v pro něj poněkud umírněné tessituře. (pozn. Tessitura je oblast hlasové polohy v menším rozsahu, než jaký je fyzicky možný maximální hlasový rozsah zpěváka. Rozumí se jím ty tóny, které zpěvák může zpívat trvale, a přitom s krásným zvukem a barvou požadovanou pro daný part a při potřebné dynamice (hlasitosti), aniž by při tom fyzicky trpěl.) To je tónina f mol. A co jste si teď pravděpodobně mohli všimnout, je, že Dimashův účes někoho velmi připomíná. Samozřejmě se podobá Dimashovu idolu, Michaelu Jacksonovi. A samotná scéna, celá atmosféra a mnohé z toho, co nyní uvidíte, bude mít trochu souvislost s videem Michaela Jacksona, které se jmenuje „Thriller“.

A Dimash má nejen velký respekt k práci Michaela Jacksona. V tomto případě se trochu snaží obnovit jeho obraz, i když je to nečekané pro nás všechny, kteří se o Dimashovu práci zajímají a kteří jej znají. A všimněte si, jaký zajímavý kontrast se zde vytváří. Dívka není jenom blondýna. Je to kráska oblečená v bílém a Dimash je naopak oblečený v černém. Co vidíme, je, že se akce odehrává v noci, což vytváří mysteriózní atmosféru hororu nebo thrilleru.

Nebudu lhát,
Bolí to kolikrát,
když se mi zdá, že jsem tady sám.
Nebudu lhát,
Zas žít mohu jen
když tě tu mám.
Jsi do nebe má brána
Tomu bych neuvěřil
Lásko, och, milovaná
Jsi nejlepší, co mohlo se mi stát.
Mám tady anděla, je přímo tady snad.
Na všecko, na každičký můj krok dohlíží,
Dík tobě mi zas na všem záleží, zlato.

Takže teď slyšíme styl R&B a Dimash dělá úžasnou věc, pokud jde o zpěv. Možná jste si toho nevšimli, ale já vám pomohu na to trochu ukázat. Obvykle rychlé jazykolamy, které obsahují velké množství slov, se zpívají střední tessiturou, nejvhodnějším rozsahem pro zpěváka, a naopak zpěv probíhá ve vyšších tónech. Horní tóny jsou tedy zpívány a spodní jsou naopak více namluveny, obsahují recitativ, hodně slov. Dimash dělá pravý opak. Teď jde nahoru a tam říká spoustu malých recitativních frází a zní to úžasně. Je to tedy pravý opak toho, na co jsou klasičtí hudebníci zvyklí. Pro Dimashe jsou samozřejmě všechny tyto výšky, všechny tyto tóny f2 (…) vlastně velmi jednoduché. Pro běžného hudebníka jsou extrémně obtížné, ale pro Dimashe jsou jednoduché. A to, co nyní dělá, dělá pozoruhodnou technikou – zdá se, že těmito fioriturami (složitými pěveckými ozdobami) jen tak prochází, vše dělá snadno, přirozeně. Ale vy i já víme, že se za tím skrývá obrovská, obrovská práce a píle.

Došlo k velmi důležité změně – hlavní postava (žena) se po přechodu do určitého transu zranila. Samozřejmě to může být odkaz na Interview s upírem a různé upírské ságy. Toho se ani nedotknu. Na to vše je zde přímý odkaz. A vidíte náhlou změnu jak v účesu, tak ve vzhledu, který nám hlavní hrdinka nyní ukazuje. Vzpomeňte si na Ples upírů a milenku hlavní postavy…

Mimochodem, na začátku, jestli si vzpomínáte, byla maska ​​a na karnevalu se nosí masky. Toto je bál. Takže se dá předpokládat, že dojde k nějakému tanci, v tomto případě Dimashe, který je v roli upíra, a jeho nevěsty. A ještě jeden moment, který nyní uvidíte, se odehraje několikrát za Dimashovými zády. Věnujte tomuto bodu zvláštní pozornost, protože budeme potřebovat znalost sanskrtu.

Své místo si hledám

Tady! To, co nyní vidíte, je přímý odkaz na hinduistický panteon bohů a bohyní, přímý odkaz na bohyni Kálí, která je bohyní nejen náhlé smrti, ale i karmické odplaty. Smrt je pokračováním života. A smrt, kterou představuje, často přichází jako nečekaná změna. Z toho můžete vyvodit závěr, že před námi je něco neživého. Toto neživé v sobě nese jistý ďábelský charakter.

A Dimash nyní opatrně přechází do svého spodního rejstříku, což mu umožňuje znít dole stejně dobře jako nahoře. Obecně vám hned řeknu, že rozsah celé této písně byl o něco více než tři oktávy od noty F2 (od velkého F). A nastane okamžik, kdy Dimash vydá jeden malý tón a udělá to nahoře mimořádně dobře. To bude tón dvoučárkované as.

Obyčejný muž v lidském/mužském světě

Říká slova „muž v mužském světě“. Toto je přímý odkaz na slavného umělce a slavnou píseň „It’s a Man’s Man’s Man’s World“, kde vám mohu jednoduše v kostce říct význam této písně. Že jakýkoli výdobytek mužského světa, jakýkoli projev čehokoli silného bez ženy ztrácí smysl. A to, že je to zde zahrnuto jako poetické poselství, nám prozrazuje, co se děje v Dimashovi, v tomto případě v roli upíra. Můžeme se dočíst, že se již vyvíjí jako muž, realizuje se, ale něco mu chybí. Co mu chybí? Pojďme se podívat.

A právě teď si Dimash vzal tón As nahoře a zazpíval to velmi, velmi čistě, velmi, velmi dobře. Obecně je zde vše velmi jednoduché: f moll a jeho paralelní A dur. Obecně nic extra zvláštního, kromě toho, že zde můžete neustále slyšet změny ve stylu hudby. Plynule se to doplňuje: R&B, blues, gospel, když zní sbor. Tady všechny tyto věci, ta množství stylů, nejsou náhodně navršené, ale naprosto přirozené hudební přechody těchto stylů. Na konci bude malá nápověda, proč se tak děje. Ale my tak či onak navazujeme na hudební estetiku 90. let, předchůdce rocku. Je tu spousta věcí Michaela Jacksona. Je to prostě jasné!

Jsi do nebe má brána
Tomu bych neuvěřil
Lásko, och, milovaná
Jsi nejlepší, co mohlo se mi stát.
Mám tady anděla, je přímo tady snad
Na všecko, na každičký můj krok dohlíží,
Dík tobě mi zas na všem záleží, zlato.

Rock začal. Mohli jste jen vidět, jak se služebné mistra tajemného shromáždění, jeho účastnice, pohybují bezvládně, protože jsou ovládány tímto mistrem – Dimashem. Ale hlavní hrdinka má svobodnou vůli. To ji od všech zásadně odlišuje. Vyznačuje se také svou barvou: je světlá, takže vy i já chápeme narážku na to, co mistrovi chybí. Chybí mu, myslím, že je to očividné, čistota. Touží po ní. Nechce být ve stavu, ve kterém je.

Jak Dimash, tak ten sluha, jediný muž, kterého tu vidíme, mají modré čočky. Ženské oči mají trochu jinou barvu. Myslím, že tady je nějaký bod, že existuje, abych tak řekl, nepatrný „druhový“ rozdíl.

Jsi do nebe má brána
Tomu bych neuvěřil
Lásko, och, milovaná
Jsi nejlepší, co mohlo se mi stát.
Mám tady anděla, je přímo tady snad
Na všecko, na každičký můj krok dohlíží,
Dík tobě mi zas na všem záleží, zlato.

Takže, toto je gospel, tento styl. A to, co jste právě viděli, je velmi časté klišé ve filmech o upírech, v ságách o upírech: že se upíři neobjevují v zrcadle. Stalo se tak na plese například v upírském filmu Van Helsing. A tady to, co jsme vy a já mohli vidět, je spolu tančící pár. Je to tanec nevěsty a ženicha. Nevěsta přitom najednou s hrůzou uvidí, že je sama, že její partner není vidět. A Dimash jen hledá čistou lásku. Jeho postava, kterou nyní ztvárňuje, potřebuje to, co tato žena, tato mladá krásná žena má, čisté srdce a čistou lásku. A všimněte si, před posledním zakousnutím se zastaví, ale nedokončí ho. Proč? Protože ji nechce zbavit svobodné vůle, svobody volby: být s ním nebo nebýt. Jako ve filmu „Thriller“.

„SMALL“ – název se opět objevil. Tady se ale také rád pozastavím, protože tady je vlastně odpověď na mnoho otázek. Jsem si jistý, že mnozí z těch, kteří viděli tento klip, se ptali: snila tato sladká dívka o tom všem? Ale to, co nyní vidíme, naznačuje, že ne, nebyl to sen. Nezdálo se jí to. To je realita, protože… Pojďme si shrnout naše malé hádanky. Začalo to tím, že nasedla do auta před SMALL obchodem. Nyní jede v protisměru a tento obchod opět bliká, tedy se do něj vrací. Za druhé, je ve stejném Rolls-Royce. A to nejdůležitější, co potvrzuje, že se to ve skutečnosti stalo, je nápis v novinách, který teď přeložím pro naše rusky mluvící diváky a pro ty, kteří si samozřejmě zapnuli titulky. Titulek: „Daily Beat Style News.“ Pro vaši informaci, beatová hudba je styl, který je fúzí rokenrolu, doo-wopu, skiffle, rhythm blues, soulu a je vlastně předzvěstí rocku. To znamená, že to jsou vlastně styly, které jsme slyšeli v samotném videu. To je velmi, velmi cool! Je potřeba vzít v úvahu, že autorem nápadu a tohoto videa obecně byl Dimash. Dimash byl také skladatelem tohoto videa. A všechny tyto výskyty takových titulků nejsou náhodné. A pak je velmi důležité, co je zde napsáno: „Odhalte zákulisní tajemství v úplně prvním a exkluzivním rozhovoru Dimashe Kudaibergena s neznámou novinářkou.“ (pozn. překladatele – fotografii k rozhovoru, který evidentně proběhl, známe z přebalu Dimashova CD z roku 2019, které se jmenuje ID)

A zde je pravděpodobně ještě jedna otázka, kterou jsem položil jako doplňující. Toto neobsahuje pouze otázku. Zde je možná odpověď. Otázka zní: co chtěl Dimash osobně tímto klipem sdělit?

Ale k tomu se vrátíme velmi brzy, protože nyní si uděláme shrnutí všeho, ať uvidíme, zda jsme odpověděli na všechny předchozí otázky a jaká je na ně odpověď.

První otázka tedy zní: kde bylo toto video natočeno? Odpověď je jednoduchá: je to Kazachstán a jsem si jistý, že to bylo v Almaty.

O čem je tento klip? Tento klip je o lásce, o mužích a ženách, o jednotě a boji protikladů.

Jaké obrázy a archetypy jsou začleněny a použity ve videu? Jedná se o filmy „Thriller“ – klip „Thriller“ od Michaela Jacksona, film „Dracula“ od Brama Stokera a „Interview s upírem“. Myslím, že to je zřejmé. Archetypy, které jsou zde vloženy se týkají motivu věčné lásky. Samozřejmě je to čistá, věčná láska, schopná překonat smrt, protože nyní čistota duše této dívky z videa je schopna zachránit hlavu tajemného společenství z pekla, ze stavu smrti a změnit tento svět. Také zde jsou přirozeně přítomny archetypy jin a jang – černá a bílá. A samozřejmě existuje pravděpodobně velmi známý archetyp – kráska a zvíře. Přišla a změnila ho.

Jaké styly jsou slyšet v tomto videu? Právě jsme si uvědomili, že je zde blues, rock, R&B, gospel. Toto jsou hlavní styly. Ano, i zde existuje crossover.

Vokální rysy Dimashova vystoupení – dotkl jsem se jich. Je jasné, že se jedná o (studiovou) nahrávku, že je zde vše vyčištěno k dokonalosti, ale všichni, kteří známe Dimashovu tvorbu, jsme slyšeli, jak zpívá naživo. Skvěle zpívá! A charakteristické pro jeho hlas není jen to, že zčásti použil pulzní rejstřík, kdy jeho hlas vibruje ve spodních tónech (pozn. překl.: Pulzní rejstřík, také známý jako vocal fry nebo strohbass, je nejnižší hlasový rejstřík a vytváří se prostřednictvím volného uzavírání hlasivkové štěrbiny, která umožňuje, aby vzduch pomalu „probublal“ hlasivkami s charakteristickým praskáním nebo chrastěním s velmi nízkou frekvencí). Využil rozsah více než tři oktávy. Jak jste možná sami slyšeli, vysoké tóny zpíval s lehkostí, artikuloval je zřetelně, což je nesmírně obtížné. Za touto lehkostí jsou roky, desetiletí práce. Nevím, to je obrovská, obrovská práce! Jak již víme, my, kteří se zajímáme o Dimashovu práci, není to jen Dimashovo dílo samotné. Je to práce generací, protože Dimash se narodil v rodině hudebníků. Je nejen hudebník s hudebním rodinným pozadím, ale je to i váš pokorný sluha. Je to naprosto úžasná hudba a naprosto úžasný výkon.

Pro jaké publikum je tento klip určen? Samotný klip je v angličtině, a tak se samozřejmě rozumí, že klip je určen pro mezinárodní publikum. Můžete si také všimnout, že tyto upírské ságy a vše s nimi spojené často souvisí s mladším segmentem, takže si myslím, že Dimash nyní oslovuje spíše mladé lidi než lidi střední a starší generace. To je také dobře, protože Dimash je velmi všestranný zpěvák. Myslím, že by bylo dobré, kdyby se to mohlo dotknout nové generace, která je teď, jako každá generace, dost odlišná jak hudebně, tak mentálně od generací předchozích.

Co nám chtěl Dimash tímto klipem sdělit? Že láska je věčná, ta krása je věčná, láska je věčná, vztah mezi mužem a ženou – to jsou věčná témata. Dimash si v tomto videu svůj sen samozřejmě splnil. Vezměte prosím na vědomí, že Dimash si nedávno splnil svůj dětský sen: vystupoval s Placidem Domingem a zpíval s ním nádherný duet.

Mimochodem, mám recenzi na tento duet. Odkaz se zobrazí zde výše. Doporučuji se na to podívat.

Dimash miloval a pokud jsem pochopil, velmi miluje Michaela Jacksona. A zde uskutečnil další svůj sen: ztělesnil v sobě Michaela Jacksona. To je úžasné! Samozřejmě, že vše bylo provedeno perfektně, všechno bylo provedeno moc dobře. A je tu jeden moment nějaké, možná, tajné zprávy, kterou řeknu výhradně subjektivně, podle mého názoru, a můžete se k ní připojit nebo ne. Vím, že Dimash žije docela v ústraní, protože přísně řečeno, obraz, který vytváří. A obraz, který jsme viděli, naznačuje že se touží dostat ze své osamělosti, touží potkat čistou lásku, která ho může změnit a doplnit. A zdálo se mi, že je zde právě tato zpráva, že Dimash pravděpodobně hledá příležitost setkat se s krásnou ženou, vytvořit si s ní dobrý a vážný vztah. Nebudu se toho dále dotýkat, ale zdálo se mi, že na určité úrovni byla tato zpráva v tomto videu přítomna. Je to můj osobní názor. Co si myslíte vy?

A nyní následuje část, kde se autor analýzy profesor Georgievsky s posluchači loučí.

Určitě se stojí nad nápady tohoto „reaktora“ zamyslet, a i když řada jeho myšlenek jsou spekulace, mnoho jiných aspektů písně objasňuje. Myslím, že téměř detektivní prací je vysvětlení důmyslného rozuzlení dějové zápletky. Velmi cenná jsou také hodnocení Dimashova zpěvu, který si všichni posluchači v této písni skutečně užijí.

Jeden komentář

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 2 =