Operní pěvkyně Zarina Altynbajeva vyprávěla o Dimashovi

Dimash se 21. března 2024 zúčastnil oslav jarního svátku Nauryz v Almaty, přičemž na náměstí Astana zazpíval dvě písně – Stranger a Durdaraz, a nechyběla ani hra na dombru, zazněla známá kuy Aday.

Oslav se zúčastnila i významná kazašská operní pěvkyně Zarina Altynbajeva, která potěšila Dears, neboť na svém Instagramu umístila fotografii, kde je zachycena s Dimashem.

Zarina Altynbayeva na IG napsala:

@kudaibergenov.dimash is in the town (je ve městě)😎 
Nauryz concert, Almaty 🍎
Šťastný Nauryz, můj příteli!

Mnohým z nás se určitě vybaví jejich společné vystoupení v roce 2017 na zahájení zimní Univerziády. Zazpívali tehdy píseň A Question of Honor (Otázka cti) ve zvláštním provedení.

Zarina jejich vystoupení sdílela 24. května 2020, v den Dimashových narozenin, s těmito slovy:
„Drahý Dimashi, všechno nejlepší k narozeninám! Ať se ti splní všechny sny! Bylo mi velkým potěšením s tebou zpívat! S láskou a úctou!“

Zarina se již v roce 2013 se stala sólistkou divadla Abay v Almaty a následně vystupovala na scénách operních divadel v Itálii, Japonsku, Kazachstánu, Gruzii, Rusku a mnoha dalších zemích.

Na You Tube kanálu Alga Kazachstán je velmi pěkné video z 12. 11. 2021 s názvem: Odhalení Zariny Altynbajevy – O životě, opeře, Dimashovi, Kazachstánu, Almaty.

Celé video stojí za poslech a zhlédnutí. Ale nejvíce bude fanoušky zajímat její vyprávění o Dimashovi, o hudbě a o jejich společném vystoupení.

Zarinino vyprávění o Dimashovi je v následujícím videu v čase od 1:02:23:

Zarina:. Mimochodem s ohledem na téma, o kterém jsme již mluvili – o tom, že je nutné pracovat. A že je tam 1 % talentu. Ale zároveň existují lidé, kteří jsou geniální. Takoví lidé pravděpodobně žijí podle jiných hodnot. Já sama se samozřejmě snažím být taková, ale rozhodně se za takového člověka nepovažuji.

Říkám Dimashovi, aby na sebe dával pozor. Protože on tak hodně dává tomu všemu, zdá se mi, že žije hudbou. Vzpomínám si, jak jsme se poprvé setkali na jednom místě, vystupovali jsme spolu na jednom koncertě. Tehdy ještě nebyl slavný, bylo to v Astaně na Qazaqkoncertu. A slyšela jsem ho na zkoušce. A prostě, víte, byla jsem ohromená tím, jak sebe dává na maximum, na maximum 1000% ! A tehdy mě to ohromilo! A když jsem ho sledovala, viděla jsem, že to dělá pokaždé a pokaždé.

Samozřejmě chápu, že se mu to všechno vrací – veškerá energie publika. A to je skvělé! Ale přesto jsem mu řekla, aby si na sebe dával pozor. Chci, aby jeho hvězda ještě dlouho hořela a zářila. Chápete, je v něm něco geniálního a je to nevysvětlitelné. Stává se, že člověk přijde na svět a všechno se prostě děje. Zdá se mi, že Dimash je takový člověk. Nechci mu přidělovat žádné poslání, chci jenom, aby prostě byl! A to stačí!

Alga: Aby prostě tvořil.

Zarina: Ano, aby prostě byl, aby prostě tvořil, samozřejmě. Ano.

Alga: A osud udělá všechno, ano? Vždyť on změnil náš osud!

Zarina: On může vše, chápete, my všichni jsme spojeni tenkými nitkami, jak se říká. A podle fyzikálního zákona se jeden bod může přesunout na jiné místo. To znamená, že tam, kde jsi teď – možná utváříš svou budoucnost. A to i přesto, že existuje určité datum, určité postavení hvězd. V každém případě se mi zdá, že to, co se děje nyní, má velký význam. Alespoň je to tak snazší pochopit. Jinak proč bychom to všechno dělali, když máme vše předepsáno shora, vše je napsáno v knize? Přesto jsem pro to, abychom tvořili. Nejsem pro to, abychom pouze na tento svět přišli, jsem pro to, abychom něco vytvořili. Aby se z nás stali lepší lidé. To mi připadá nejdůležitější!

Vložen krátký záběr z jejich vystoupení s písní Otázka cti.

Zarina: Mimochodem, bylo tam něco zajímavého! Ve chvíli, kdy jsme nacvičovali naše číslo pro Univerziádu, vystupoval tehdy v projektu I am singer a neustále létal sem a tam, aby mohl být tady na zkouškách. Jinými slovy, bylo to svým způsobem šílenství! Ale nakonec jsme dospěli k následujícímu výsledku… (Uvedeny jsou sekvence společného vystoupení)

Alga: Byl nějaký okamžik, kdy odletěl jako Dimash a vrátil se jako hvězda? Byl okamžik, kdy v noci usnul, pak se probudil a měl 600 milionů zhlédnutí (na sociálních sítích).

Zarina: To nevím, ale v Kazachstánu ho vždycky milovali! Prostě když jdeš na scénu, tak to cítíš.

Alga: To znamená, že se vůbec nezměnil?

Zarina: Ne, nezměnil se! I když, Dimashi, už jsem tě dlouho neviděla! (podívá se do kamery a zasměje se). Jsem s ním samozřejmě v kontaktu, nabídl mi schůzku. Zdá se, že je teď v Číně. Možná jednou, pokud se ještě rozhodne vrátit do opery, do operního domu, a pokud se rozhodne připravit pěvecký part, to by bylo skvělé! Včera jsem říkala, že ho samozřejmě vidím v roli Romea v Belliniho nejkrásnější opeře Kapuleti a Montekové. Ach, jaká tam je hudba! On by to zvládl! Tento pěvecký part je považován za jeden z nejtěžších. Bylo by to velmi krásné! Obecně k němu se barokní hudba velmi hodí. Hudba barokní epochy – to jsou takoví hudebníci, jako George Frideric Händel, Henry Purcell a Vivaldi. To by se k němu velmi hodilo! Myslím, že se k tomuto druhu hudby ještě vrátí.

Co k Zarinině poslední myšlence dodat? Určitě bychom si přáli slyšet Dimashe zpívat některou z dalších nádherných árií, ovšem aby se věnoval pouze opernímu zpěvu, jak mu to bylo kdysi nabízeno, zdá se být málo pravděpodobné….

V souvislosti s tímto rozhovorem stojí za to si přečíst článek: Dimash a Zarina ­ – Dimashovy duety, 9. díl, kde se dozvíte více o zpěvačce Zarině Altynbajeva, o písni Otázka cti a o společném vystoupení s Dimashem.

Také je k dispozici zajímavý analytický článek: Dimashův fenomén, ve kterém je posuzován Dimashův zpěv, jakým hlasem zpívá, zda jej lze zařadit do nějakého určitého rámce, a v jednom odstavci je zamyšlení nad tím, co kdyby se Dimash stal operním pěvcem…

Několik doplňujících informací o Zarině Altynbajeva:

Zarina je kazašská operní diva, sopranistka. Je držitelkou magisterského titulu v hudbě na Goldsmiths University of London, kterou absolvovala s vyznamenáním v roce 2011. Je vítězem mezinárodních soutěží, například Alion Baltic International Music Competition (Lotyšsko, 2018) – vítěz 1. ceny, XVI Tokyo Music Competition (Japonsko, 2018) – vítěz 1. ceny a ceny publika, Montecatini Opera Competition (Itálie, 2019) – vítěz 2. ceny a další.

Zarina Altynbajeva aktivně koncertuje a vystupuje na scénách světových operních divadel, jako jsou Pergolesiho operní divadlo (Itálie), Astana Opera (Kazachstán), Divadlo opery a baletu pojmenovaném podle Paliašvilim (Gruzie), Tokio Bunka Kaikan (Japonsko), Mariinské divadlo, Helikon Opera (Rusko), Ázerbájdžánském státním akademickém divadle opery a baletu a další. ( Zdroj: https://zarina-altynbayeva.com )

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × one =