Rozhovor s Dimashem v pořadu Jeden dobrý den

Dimash byl začátkem prosince 2023 pozván do Bělehradu v Srbsku, kde převzal významné ocenění Nadace bratří Karičů – Architekt hudebních mostů. V rámci této události proběhly dva rozhovory. Jeden z nich mohli diváci sledovat ve vysílání srbského televizního pořadu Jeden dobrý den.

Průběh rozhovoru:

Moderátorka: Kazašský hudebník v neděli převzal v Národním divadle cenu Architekt hudebních mostů. Než opustí naši zemi, bude Dimash Kudaibergen hostem v našem studiu.

Dimash Kudaibergen!

Moderátorka: Dobar dan, dobro došli! (Dobrý den, vítejte!)

Dimash: Dobrý den

Moderátorka: Děkujeme, že jste si před svým odjezdem našel čas a přišel do našeho studia.

Dimash: Chvala (děkuji)

Moderátorka: Co pro vás znamená ocenění Architekt hudebních mostů?

Dimash: Je to obrovská zodpovědnost. Především chci moc poděkovat srbskému publiku a všem svým fanouškům, kteří mě mají rádi, kteří mě podporují, a samozřejmě Nadaci bratří Karičů. Z tohoto ocenění mám velkou radost a je pro mě velkou ctí, že tu mohu být, a děkuji, že jste mě pozvali.

Moderátorka: Jsem ráda, že jste s námi! Hudba, kterou tvoříte, je známá tím, že respektuje různé kultury. Jak jste se rozhodl takovou hudbu tvořit?

Dimash: Důvodem je, že mám rád všechny národy, všechny lidi a myslím si, že bych se měl snažit zpívat v různých jazycích, protože tak mohu projevit svou úctu, svou lásku, kterou k nim cítím. Například kdybych přijel do Srbska, připravil bych si nějakou krásnou tradiční srbskou píseň a podělit bych se o ní se svým srbským publikem.

Moderátorka: Už se nemůžeme dočkat, až ji uslyšíme! Kromě toho, že zpíváte v patnácti různých jazycích, mám informaci, že váš hlas může dosáhnout osm oktáv, je to pravda?

Dimash: Nejsem si jistý svým hlasovým rozsahem. Nechci o tom příliš mluvit, protože když zpívám, snažím se projevit své emoce, a chci se o ně podělit se svým publikem, a pokud se publikum příliš soustředí na mé hlasové schopnosti, mám trochu obavy.

Moderátorka: Dostáváte komplimenty, což je pro vás velmi dobré.

Dimash: Děkuji

Moderátorka: Získal jste řadu ocenění a zúčastnil se mnoha soutěží. Máte nějakou vzpomínku na soutěž, je pro vás nějaká obzvlášť speciální?

Dimash: Zvítězil jsem v mnoha soutěžích. Nejoblíbenější soutěž byla I’m singer v Číně, to bylo v roce 2017. Bylo mi tehdy 22 let, byl jsem velmi mladý, a teď je mi 29 let. Jsem vzdělanější, profesionálnější než dřív. Myslím, že každý zpěvák, který chce profesně růst, by měl projít nějakými soutěžemi, vyzkoušet své schopnosti.

Moderátorka: Jaké je nejdůležitější ponaučení, které jste dostal od své hudební rodiny?

Dimash: Možná, není to jenom o hudbě. Naučili mě milovat všechny národy a já s nimi naprosto souhlasím, protože jsme jen lidé, měli bychom respektovat všechny národy, všechna náboženství, protože jen tak budeme žít déle a mnohem šťastněji.

Moderátorka: Pochopila jsem, že vás rodina naučila být velvyslancem kultury, velvyslancem míru. Jak moc je to zodpovědné?

Dimash: Opravdu těžká otázka, na kterou je těžké odpovědět. Musíme se prostě mít rádi, všichni rozumní lidé to chápou. Víte, někdy si myslíme, že jsme chytřejší než děti, ale děti se nikdy navzájem nezabíjejí. Chci říct jednu nejdůležitější věc – náš život je krátký, měli bychom se prostě snažit projevovat si navzájem skutečnou lásku, skutečnou úctu. Snil jsem o světě bez válek, doufám, že se mé sny splní.

Moderátorka: Také v to doufám, doufám… a myslím, že jsme ve většině. Co pro vás znamená Dimash digital show? Jaké to je udělat virtuální koncert? A jaké to bylo?

Dimash: Panebože, byla to opravdu šílená doba. Myslím, že si to všichni pamatují. Před třemi lety, když jsme uskutečnili tento koncert, to byla opravdu šílená doba, neboť všude byla karanténa kvůli covidu. V té době mi opravdu chybělo publikum. Proto jsme uspořádali tento digitální koncert, neboť to byla jediná možnost, jak se setkat se svými fanoušky.

Moderátorka: Ale věřím, že to byl výjimečný zážitek! Ze všech vašich písní se Fly away dostala do hitparády Billboardu, jaký jste měl z toho pocit?

Dimash: Samozřejmě jsem byl šťastný. A chci využít této chvíle k tomu, abych poděkoval všem svým divákům, všem svým fanouškům, kteří mě podporují, kteří mě mají rádi. Bez diváků, bez fanoušků bych nic nedokázal. To je pravda. Jsem také velmi vděčný hudebníkům, a svému příteli, autorovi této písně, Edilžanu Gabbasovi, který je u nás velmi známý. Doufám, že v naší spolupráci budeme pokračovat v budoucnu.

Moderátorka: Zmíním se, že vaše písně používal známý kazašský krasobruslař během soutěží.

Dimash: Ano, pokud mluvíme o Denisovi Tenovi. Ano.

Moderátorka: A jaký je to pocit, když někdo soutěží s vašimi písněmi?

Dimash: Víte, mám z toho obrovskou radost, protože Denis měl publikum po celém světě, dozvěděli se o mé hudbě a…. Denis měl velmi krátký život, ale teď mu moc děkuji, doufám, že nás slyší shora, byl to opravdu vynikající sportovec! Díky Denisovi se krasobruslení v Kazachstánu rozvíjí mnohem více než dříve a všichni se zajímají o Kazachstán, o naši zemi. Pracoval opravdu tvrdě.

Moderátorka: Jste velmi mladý a úspěšný. Nakonec nám řekněte, jestli jste slyšel srbskou frulu (flétnu)? Víte, co je to frula?

Dimash: Frula? Ano, ano.

Moderátorka: Moc vám děkujeme, Dimashi, že jste byl naším hostem. Radujeme se z vašich úspěchů! Děkujeme vám, že jste velvyslancem kultury a míru na celém světě. Doufám, že budeme mít příležitost přivítat vás v našem studiu znovu. Přejeme vám pohodlný let, a opět se k nám vraťte.

A teď si poslechneme nejlepší srbskou flétnistku Nedu Nikolič. Užijte si to!

Dimash: Děkuji mnohokrát!

Video s rozhovorem:

Další z rozhovorů v Srbsku proběhl ve stejné době pro internetový kanál Telegraf.rs podcast. O rozhovoru pojednává tento článek:

O významném Dimashově ocenění Nadace bratří Karičů informuje tento článek:

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eight − 3 =