V Almaty se konala akce věnovaná 99. výročí narození Nurgisy Tlendijeva

1. dubna se v Almaty v sále Státní filharmonie pojmenované podle Žambyla konal večer věnovaný 99. výročí narození Nurgisy Tlendijeva, Národního umělce Kazachstánu a SSSR, kazašského skladatele, dombristy a dirigenta.

Koncertu se zúčastnil státní akademický folklorní a etnografický orchestr národních nástrojů pojmenovaný podle N. Tlendijeva Otyrar Sazy pod vedením šéfdirigentky, Zasloužilé pracovnice Kazachstánu Dinzuchry Tlendijevové.

Oblíbené písně velkého skladatele zazněly v podání významných osobností Republiky Kazachstán – Ulana Kenžebekova, Nuržana Žanpeisova a laureátů mezinárodních soutěží – Farchata Kubijeva, Žuldyz Bajžumy, Balžan Žunisové, umělců Státního pěveckého sboru pojmenovaného po B. Bajkadamovi.

Dimash a Světlana Aitbajeva vyjádřili přání všeho dobrého orchestru Otyrar Sazy, který vede Dinzuchra Tlendijeva, dcera Nurgisy Tlendijeva. Dimash poděkoval všem umělcům a orchestru za umění, za představení kultury Kazachstánu celému světu.

Hudebník se také svěřil, že za posledních 10 let nebyl ani v Kazachstánu, ani v jiných zemích světa na koncertech jako divák. Inspirován nádherným koncertem Dimash improvizovaně spolu s orchestrem za podpory publika zahrál na dombru kyu Әлқисса (Alkissa).

Doplnění:

Článek vychází z příspěvku zveřejněném na sociálních sítích Kazašské filharmonie Otyrar Sazy, kde je navíc uvedeno:

„Publikum filharmonie bylo dnes svědkem mimořádného koncertu. Večera věnovaného dílu N. Tlendijeva se zúčastnil majitel jedinečného hlasu, hvězda světového formátu, Národní umělec Kazachstánu Dimash Kudaibergen.

Král hudebního světa vyslovil přání všeho dobrého a společně se státním akademickým folklorně-etnografickým orchestrem N. Tlendijeva Otyrar Sazy předvedl kuy Alkissa a získal si tak vřelou pozornost publika. Umělecká vedoucí a šéfdirigentka orchestru, zasloužilá pracovnice Kazachstánu, Dinzuchra Tlendijeva a fenomén světového zpěvu Dinmuhamed vystoupili na jednom pódiu jako zvláštní fenomén.

Publikum aplaudovalo umělcům, kteří dokázali vyjádřit charakteristické rysy skladatelovy tvorby – krásnou melodiku, elegantní rytmus, jemnou lyriku a dynamiku.

Na závěr zazněla rovněž na vysoké úrovni státní píseň pojmenovaná po B. Bajkadamovovi. Význam koncertu umocnila účast manželky našeho dědečka Nurgisy, Darigy Tielendikelin. Lidé si společně se zpěváky zazpívali písně velkého skladatele a vyjádřili tak svou nostalgii a úctu.“

Facebook filharmonie a Instagram

Krátké video z akce:

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

14 − twelve =