Dimashův velkolepý koncert v Istanbulu

Národní umělec Kazachstánu Dimash Kudaibergen uspořádal v den svých narozenin 24. května v centru Istanbulu pod širým nebem na slavném stadionu Besiktas sólový koncert svého turné Stranger, který byl začátkem série plánovaných velkolepých vystoupení. Naše redakce DK Media Europe si mohla udělat obrázek o rozsahu akce z první ruky.

„V Istanbulu jsem byl mnohokrát, protože toto město mám velmi rád. Vážím si tureckého lidu pro jeho pohostinnost a přátelskost.“ Tato umělcova slova o místě konání jubilejního koncertu zcela vysvětlují přání kazašského zpěváka oslavit 30. výročí právě v Turecku. Na otevřeném stadionu před téměř 30 tisíci diváky zpěvák uspořádal 3,5hodinový koncert, přičemž u příležitosti svých narozenin předvedl nezapomenutelnou a vysoce profesionální show světové úrovně. Výrazné vizuální provedení, živá moderní hudba, taneční čísla i kazašské lidové nástroje a melodie nepochybně zůstanou v paměti těch, kteří ten večer navštívili extravagantní hudební představení.

Volba metropole na Bosporu, která spojuje Evropu a Asii, jako místa konání sólového koncertu byla pro zpěváka symbolická, protože ve své tvorbě umně propojuje západní a asijskou kulturu. Dimash, hudební producent, který odvážně mísí různé styly a žánry a umně vytváří neobvyklá a barevná zvuková plátna, potěšil své publikum i novými aranžemi. Dlouho oblíbená moderní skladba Fly Away tak zazářila novými odstíny, když zpěvák na začátku skladby zcela profesionálně předvedl beatbox, čímž opět potvrdil všeobecný názor, že dokáže naprosto cokoli.

Z desítek zemí přijeli oslavenci blahopřát jeho oddaní fanoušci, Dears, ale i další zpěváci, skladatelé, hudebníci, vedoucí diplomatických misí Republiky Kazachstán v Turecku, sponzoři, přátelé a blízcí členové rodiny. Zajímavým momentem koncertu bylo překvapení, které pro oslavence připravil jeho učitel klasického zpěvu. Nic netušící Dimash byl zprvu velice překvapen, když spatřil Marata Aitimova, čestného umělce Republiky Kazachstán, který do Istanbulu speciálně přiletěl ze zpěvákova rodného města Aktobe.

Malý rozruch se však změnil v srdečné setkání, které navždy zůstane v paměti posluchačů svou upřímnou vřelostí, příznačnou pro učitele s velkým „U“ a jeho snad nejúspěšnějšího a nejvděčnějšího žáka. Když se Marat Olžebajevič objevil na pódiu s dortem a poblahopřál ve svém rodném kazašském jazyce svému studentovi k 30. narozeninám, oddaní Dears jej podpořili svým dobře sehraným zpěvem „Happy Birthday“.

Je třeba poznamenat, že další zvláštností tohoto Dimashova sólového koncertu byl velký ohlas mezi kazašskými studenty studujícími na vysokých školách v Turecku. V předvečer koncertu, během festivalu mládeže a sportu na počest Atatürka, tureckého národního hrdiny, který žil v Istanbulu, uspořádala početná skupina kazašských studentů za podpory pozvaných Dears a náhodných kolemjdoucích flashmob. Mladí lidé oblečení v pestrých kazašských národních krojích a vybaveni letáky s informacemi o Dimashově nadcházejícím koncertu zaplnili rušné prostranství před stadionem Besiktase. Kolemjdoucí a fanoušci Dimashe mohli nejen ochutnat čerstvě připravený kurt a voňavé baursaky, ale také si na památku odnést tabulky pravé kazašské čokolády s vyobrazeným mladíkem a dívkou v národním kroji.

Na schodech pod bronzovým orlem, symbolem stadionu a fotbalového týmu, který těsně před Dimashovým koncertem vyhrál turecký turnaj, hráli někteří mladí lidé, kteří přišli na stadion, na dombru známé kazašské skladby. Flashmob se těšil velkému zájmu: kolemjdoucí a turisté se zastavovali, aby ochutnali kazašské dobroty, poslechli si strhující hru na dombru a vyfotili se se studenty v národních krojích.

Zeptali jsme se mladých lidí, zda se sami chystají přijít na avizovaný koncert. „Chceme, aby si Dimashe přišlo na stadion poslechnout co nejvíce lidí. Vždyť je to takový hezký kluk, jak si takovou věc můžete nechat ujít!“ řekly nám mladé dívky s planoucíma očima, zatímco kluci vyjadřovali podporu svému krajanovi zdrženlivěji. A jejich sen se stal skutečností! Jak jsme se později dozvěděli, sponzoři dokázali věnovat vstupenky několika tisícům Kazachů žijících v Turecku, včetně studentů, a koncert v Besiktasi se tak stal „nejmladším“ koncertem turné Stranger. A možná o této aktivní kazašské mládeži ještě uslyšíme, pokud spojí své zájmy, úsilí a lásku ke svému talentovanému vrstevníkovi a krajanovi a vytvoří nový studentský turecký Dimashův fanklub, jako se to stalo například v Arménii po Dimashově sólovém koncertu v Jerevanu.

Jako opravdový umělec připravil Dimash pro své hosty v den svých narozenin mnoho překvapení a do programu jubilejního koncertu pozval zpěváky a skladatele z Turecka, Nizozemska, USA a Kazachstánu. Jak nás již dříve informoval talentovaný kobyzista Olzhas Kurmanbek, vedoucí národních hudebníků z umělcova týmu, oslavenec plánoval vystoupit s písní v turečtině, speciálně upravenou pro kazašské nástroje.

Když na pódium přišel první host, turecká popová hvězda, populární zpěvák, skladatel, který oživil turecký národní hard rock, písničkář a kytarista Levent Haluk, sál doslova explodoval velkým potleskem. Předal Dimashovi kytaru, kterou si slavný multiinstrumentalista neopomněl okamžitě vyzkoušet. A kromě toho předvedl publiku skutečně poutavou pěveckou „bitvu“ mezi ním a Dimashem při turecké lidové píseni Gesi Bağlari. Během vystoupení se krásné Dimashovy melizmy střídaly s mohutným hlasem tureckého rockera a vytvářely neuvěřitelně silnou emotivní atmosféru.

V loňském roce uspořádal Dimash svůj první sólový koncert v turecké Antalyi, kam se o několik měsíců později vrátil, aby vystoupil jako pozvaný host na Cosmic Concert nizozemsko-tureckého dýdžeje a producenta Buraka Yetera. Čtyřicet tisíc studentů shromážděných na stadionu místní univerzity přijalo kazašského vrstevníka s nadšením. Nyní Besiktas přijal na oplátku návštěvu „vesmírného DJ“ s nemenším nadšením. Poté, co rozpohybovali stůl s technikou do nebezpečné amplitudy, Dimash společně s Burakem „rozhoupali“ stadion a předvedli oblíbenou společnou skladbu Weekend.

Samozřejmě nechyběl ani dárek, Burak věnoval Dimashovi svou značkovou vesmírnou bundu. Otázka, zda „vesmírní bratři“ uvažují o společném letu do stratosféry, je však stále otevřená.

Vystoupení hosta z USA, skladatele čínského původu Nathana Wanga, se setkalo s velkým nadšením publika. Stadion doslova ztuhl úžasem při poslechu virtuózní klavírní hry renomovaného skladatele, který hrál soundtrack k filmu Jackieho Chana Vanguard. Skladba Happy, kterou Dimash nahrál jako závěrečnou píseň filmu, ohromila posluchače filigránskými melizmaty následovanými bleskurychlými recitativy v čínštině. Po dokončení čísla americký skladatel Dimashovi pogratuloval a vyjádřil své pocity z pozvání k účasti na jubilejním koncertu kazašského hudebníka.

Turečtí i zahraniční diváci se také mohli osobně seznámit se slavným kazašským skladatelem Renatem Gaisinem. Píseň Qairan Elim zazněla z pódia za doprovodu maestra a mystických zvuků kobyzu, které umně vyluzoval Olzhas Kurmanbek. Je třeba poznamenat, že nejen touto skladbou Dimash prokázal hlubokou lásku k vlasti a lidu své země. Při provedení jedné z nejkrásnějších písní svého repertoáru Machabbat ber Magan umělec pečlivě přijal ze sálu předanou kazašskou vlajku, zahalil se do ní a s hlubokou vděčností poslouchal, jak sál utopený ve světlech chytrých telefonů a červených srdcí tradičně dokončuje místo něj poslední verše této kazašské písně, která se stala jakousi hymnou Dimashových fanoušků. „Ať modrá vlajka naší země vlaje před celým světem!“, řekl Dimash a políbil tyrkysově zlatou tkaninu.

Emocionálním vyvrcholením show bylo Dimashovo provedení jeho rozsáhlé autorské skladby The Story of One Sky /Příběh jednoho nebe. Zazněla tentokrát zcela osobitým způsobem, doslova vháněla slzy do očí diváků a dotýkala se srdcí posluchačů, kteří během jejího provedení nemohli zůstat lhostejní k dění na pódiu. Potlesk posluchačů, kteří se zvedli ze sedadel, dlouho neustával.

Slova, která pronesl umělec z istanbulského pódia, nejlépe vystihují to, o co ve své činnosti usiluje Dimash Kudaibergen, velvyslanec IOM při OSN: „Ať je na světě mír a přátelství! Bez ohledu na národnost a stát by všichni měli žít v přátelství. Věřím, že schopnost být přáteli je znakem velké moudrosti.“ Milovníci tvorby kazašského zpěváka a jeho druhá rodina Dears jdou cestou budování mostů vzájemného porozumění, k čemuž zpěvák opět poznamenal: „Navzdory rozdílům v národnostech, náboženstvích a rasách udržujete přátelské vztahy a máte společné cíle.“

„Měl jsem sen stát se mezinárodním umělcem,“ svěřil se Dimash v jednom ze svých posledních rozhovorů. Dá se s jistotou říci, že se tento sen „lidovému umělci světa“ již dávno splnil. Ve svých 30 letech se stal skutečným vyslancem světového míru a v myslích i srdcích svých posluchačů stírá hranice mezi národnostmi, náboženstvími a zeměmi.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 − nine =