Dimash se zúčastnil projektu Změna idejí čínské televize CGTN

V předvečer návštěvy čínského prezidenta v Republice Kazachstán se hlavními postavami pořadu Změna idejí stali lidé, kteří významně přispěli k rozvoji kazašsko-čínského přátelství. Natáčení probíhalo v Dimashově vlasti, v Kazachstánu.

Dimash jako hlavní postava projektu vyprávěl o svém prvním vystoupení na Jarním festivalu v Číně:

„Vzpomínám si na to nejvýznamnější vystoupení. Bylo to v roce 2018, kdy jsem měl tu čest sdílet pódium se svými přáteli, s Tia Ray a Xiao Jingtengem.

Zpívali jsme v čínštině. Vzpomínám si, že jsem byl velmi nervózní, protože jako každý normální zdravý člověk jsem před každým vystoupením vždycky nervózní. Bylo to zábavné a skvělé! To vystoupení mi pomohlo rozšířit základnu fanoušků v Číně.

Už předtím, po mé účasti v pořadu I am Singer, jsem začal vystupovat na velkých koncertech nejen v Číně, ale i po celém světě. Jarní festival mi pomohl upevnit si pozici.

Chci poděkovat čínskému lidu a čínskému publiku za to, že dvaadvacetiletého Dimashe ukázali celému světu. Poté se samozřejmě moje kariéra rozjela, a to je třeba uznat.

Čínské publikum jako celek má v mém srdci zvláštní místo, protože bez ohledu na to, kolik času tam trávím, bez ohledu na to, jak často tam vystupuji, mě vždy překvapí a projeví mi svou lásku. Díky nim se inspiruji a pracuji ještě usilovněji.“

Dimash se podělil o vzpomínky na své první setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a na své vystoupení v Si-anu na summitu Střední Asie – Čína:

„Vzpomínám si, jak mi pár týdnů před koncertem zavolali a pozvali mě, abych tam vystoupil. Velmi rád jsem toto pozvání přijal. Pokud mé umění může nějak přispět k posílení diplomatických vztahů mezi našimi zeměmi, pokud pro to mohu něco udělat, budu vždy rád a připraven vystoupit kdekoli.

Vím, že prezidenti mají těžké břemeno. Vzpomínám si, že jsem zpíval dvě písně. První píseň byla v čínštině a druhá v kazaštině. Bylo mi řečeno, že čínský prezident má tuto píseň v mém provedení rád.

Hned jsem si všiml, že je to velmi hlubokomyslný člověk. Snaží se pochopit, o čem píseň je, což je důležité. Celkově je vidět, že je to člověk s vysokou kulturou.

S panem Si Ťin-pchingem jsem se poprvé setkal v roce 2017 po svém návratu z projektu I am Simger. Vzpomínám si, že mě po mém vystoupení oslovil a vyjádřil svůj názor na mě obecně, na mé umění a na můj vzestup v Číně. Dal mi požehnání a přiznal se, že je fanouškem mé tvorby a že i jeho manželka mou tvorbu sleduje. Bylo to samozřejmě velmi, velmi příjemné. Bylo to potěšující a dalo by se říci i zodpovědné.

Od té doby uplynulo více než sedm let. Za tu dobu jsem pochopil, že čínská kultura a historie jsou velmi hluboké a rozsáhlé. Jsme sousedé, což mluví za vše. Pokud jde o kulturu, přál bych si, aby v tomto směru pracovalo více zástupců našeho oboru, protože každý na světě ví, kdo je například Jackie Chan.

Každý ví, co představuje čínská kultura. Stejně tak by se mělo objevit několik lidí z Kazachstánu, kteří budou naši kulturu a naši zemi oslavovat po celém světě. V tomto ohledu se samozřejmě dále posiluje kulturní výměna mezi Čínou a Kazachstánem.

Lze říci, že Kazachstán a Čína v praxi dokazují, že lze navázat velmi dobré diplomatické vztahy, což mě velmi těší.

Mým posláním je zpívat o míru, lásce, porozumění a přátelství. To chci vždy předávat posluchačům a divákům nejen v Číně a Kazachstánu, ale na celém světě, protože chci, aby všichni lidé žili v míru a harmonii bez válek.“

Video z projektu: Cesta kazašského zpěváka Dimashe ke světové slávě začala v Číně

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × five =