Ve dnech 29. a 30. prosince navštívil Dimash Kudaibergen Chrám Země v Pekingu v rámci projektu „最美中轴线 Zpěv pro centrální osu Pekingu“ čínského televizního kanálu BRTV.
Centrální osa Pekingu je největší, referenční urbanistický projekt, který v současné době v Číně existuje. Prochází celou historickou částí Pekingu od jihu k severu, počínaje Zvonicí a Bubnovou věží, přes most Wanningqiao, park Jingshan a muzeum Gugong až k bráně Yundingmen. Centrální osa Pekingu, jejíž kořeny sahají až k dynastii Yuan (1267), existuje již více než 700 let a měří přibližně 7,8 km.
Na Centrální ose Pekingu se nachází Chrám Země, stejně jako Chrám nebes a Gugong (Starý palác). Symbolizují tři velké počátky – Zemi, Nebe a Člověka, které jsou v jednotě a harmonii.
Původně byly Oltář Země a Oltář Nebes v jednom komplexu, ale v roce 1530 byly odděleny: Chrám Nebes zůstal na stejném místě a Chrám Země byl přemístěn na sever Zakázaného města. Kromě vlastního Oltáře Země patří k areálu Chrámu Země Sídlo duchů nebes a Země, Posvátná sýpka, Síň posvátného koně, Zvonice a další stavby. V severovýchodní části se nachází moderní Kulturní park tradiční čínské medicíny a zdraví.
Dimash byl v Chrámu Země s čínskou zpěvačkou Gong Linna, se kterou umělec vystupoval společně na projektu 我们的歌 Naše píseň s písní 成为诗人 Staň se básníkem.
Během prohlídky parku si hudebníci prohlédli památky, ochutnali pochoutky z místního trhu, navštívili výstavy výrobků z různých zemí a zúčastnili se diskusí na různá témata o kultuře a tvořivosti.
Během besedy si Dimash a Gun Linna vyměnili dárky. Dimash daroval zpěvačce dombru a podělil se s ní o historii tohoto nástroje:
„V minulosti byl počet strun na dombře mnohem větší. Když se podíváme do historie, kdysi dávno zemřel chánův syn. Nikdo z jeho poddaných neměl tu odvahu sdělit mu smutnou zprávu o jeho smrti. Zpráva o úmrtí byla sdělena prostřednictvím dombry. Pokud se ptáte proč, chán tehdy řekl: „Už dlouho nemohu svého syna najít. Tomu, kdo oznámí smutnou zprávu, naplním hrdlo olovem. Tak dombra zachránila život člověku.“
V předvečer nového roku tradičně zazněl úryvek písně Jasmine – Dimash hrál na dombru a Gun Linna zpíval. Na žádost moderátorů také Dimash předvedl úryvek písně ve svém rodném jazyce – Karatorgai.
Po exkurzi se Dimash a Gun Linna vydali na zkoušku, kde dostali jedinečnou lekci hry na velké čínské bubny. Dimash si samozřejmě nenechal ujít příležitost zaimprovizovat na tento starobylý nástroj. A pak jako rodilý mluvčí pomohl čínské zpěvačce zvládnout kazašský text písně Karatorgai.
V rámci pokračování prohlídky Pekingu navštívili Dimash a Gong Linna chrámové divadlo Zheng-Yi.
Chrámové divadlo Zheng-Yi bylo postaveno na místě buddhistického chrámu v roce 1688 za vlády císaře Kangxi z dynastie Qing. Pekingské operní divadlo Zhengyichi je jedním ze „čtyř velkých operních divadel“ v Pekingu.
V současné době divadlo nadále uvádí pekingskou operu. Je považováno za živoucí relikvii a jednu z nejlepších památek hlavního města Číny.
Původní článek: